Červnové průtoky byly mírně podprůměrné, dosáhly 92 procent

Červnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 92 procent obvyklého stavu. Mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem byla většina sledovaných vodních toků. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 70 měrných stanicích. Podle těchto dat červnové průtoky odpovídaly 92 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.
Většina sledovaných vodních toků byla mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem, šlo o 56 stanic. Naopak vodnost toků v oblastech, kde spadlo více srážek, byla nad normálem. „Byly to především toky odvodňující Ždánický les a Chřiby – Trkmanka a Kyjovka a Litava, dále pak Haná, Jevišovka a Rokytná,“ uvedli hydrometeorologové.
Stupně povodňové aktivity toky koncem června dosáhly na deseti stanicích, hladiny se zvedly jen mírně. Nejvýše vystoupala Jevišovka, kdy v profilu pod nádrží Jevišovice krátce překročila druhý povodňový stupeň.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *