Cena brambor v ČR stoupla v důsledku loňského sucha

Letošní zdražení brambor podle Českého bramborářského svazu způsobily menší zásoby po loňské sklizni, která byla nižší kvůli suchu. Brambory se v obchodech prodávají mezi 14 až 18 korunami za kilogram. Výjimkou nejsou ani ceny přes 20 korun, většinou u balených brambor. Čeští pěstitelé už mají v podstatě vyprodáno, většina brambor se dováží, řekl Josef Králíček, předseda svazu. První letošní tuzemské brambory by mohly být koncem května.

Cena zemědělských výrobců byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v únoru u brambor meziročně vyšší o 55 procent. Zpracovatelům ve velkém podle Králíčka pěstitelé prodávali kilogram naposled za sedm osm korun. „Ale to bylo v době, kdy ještě ty brambory měli,“ uvedl.
Jeden zemědělský podnik z Vysočiny nabízí na webu kilogram při prodeji malého množství přímo lidem za 12 Kč. Jeho pracovník na dotaz řekl, že na prodej ve velkém už firma brambory nemá.
„Propad (sklizně) byl celoevropský, tomu je poplatná cena v maloobchodě,“ uvedl Josef Králíček k aktuální situaci. Další větší růst ceny brambor už ale nepředpokládá. „Nicméně ani se v současné době nebude snižovat,“ řekl. Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemska či z Francie. „Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu,“ uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta. Jejich cena je zatím vysoká, ale postupem týdnů bude klesat, řekl Králíček.
Brambor se loni v ČR sklidilo 583 560 tun, meziročně jejich produkce podle ČSÚ klesla o víc než 15 procent. Jde o celkový objem brambor včetně sadby a hlíz na výrobu škrobu.
Sázení raných brambor zejména v Polabí, ale i na jižní Moravě, už podle Králíčka začalo asi před dvěma týdny. Sklízet by je pěstitelé mohli od konce května, když bude dobré počasí.
Přes dobrou cenu brambor z poslední sklizně Králíček nepředpokládá, že jimi letos zemědělci osázejí větší plochu než před rokem. I zde je podle něj důvodem loňské sucho. Podniky už podle Králíčka avizovaly, že potřebují zvýšit plochy krmných plodin pro dobytek, u nichž vyčerpaly zásoby. Zabezpečit zelenou hmotu potřebují i bioplynové stanice.
Zemědělské podniky v ČR měly loni podle statistiky brambory na necelých 23 000 hektarech, z nich brambory na jídlo zabíraly 14 000 hektarů. Na dalších asi 6000 hektarech pěstují podle svazu brambory zahrádkáři.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *