Budvaru roste prodej v plechovkách, Dudák omezí plasty

Pivovaru Budějovický Budvar roste prodej piva v plechovkách. Loni v nich prodal přes pětinu piva, zhruba 370 000 hektolitrů. Strakonický pivovar Dudák omezí prodej piva v plastových lahvích, z části je nahradí vratnými skleněnými. Pivovar Samson z Českých Budějovic nedávno investoval asi 50 milionů Kč do moderního plniče a pasteru. Uvedli to řekli ředitelé pivovarů.

Budvar, který v roce 2018 uvařil 1,602 milionu hektolitrů piva, prodal loni nejvíc, 59,2 procenta, piva v lahvích vratných i nevratných. V plechovkách 23,2 procenta a 17,6 procenta v sudech a cisternách. „Vzhledem k tomu, že exportujeme zhruba 70 procent námi uvařeného piva, je podíl sudů a cisteren malý, v celosvětovém měřítku, v exportu, jsou tyto obaly minoritní,“ uvedl ředitel Budvaru Petr Dvořák.
V roce 2012, rok před tím, než Budvar zprovoznil linku na stáčení do plechovek, v nich prodal 74 000 hektolitrů. Nyní je to téměř třikrát tolik, přes 370 000 hektolitrů ročně. „Prodej piva v plechovkách dynamicky roste napříč trhy, jak exportního tak tuzemského,“ uvedl Dvořák. Nárůst mezi lety 2015 až 2019 je o 66 procent. Podle informací z roku 2018 zvládne budvarská linka naplnit za hodinu 25 000 plechovek.
Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice, prodává 60 procent piva v sudech, 40 procent v lahvích. Ředitel Dudáka Dušan Krankus řekl, že poslední roky klesá v pivovarnictví podíl točeného piva na úkor baleného. „Těch faktorů je víc, nejdůležitější jsou cena a státní regulace v gastronomii: EET, protikuřácký zákon, regulace hazardu. Každý rok kupujeme nové sudy, zejména menších objemů 20 a 30 litrů, za statisíce korun, neboť výtoč v restauracích se čím dál více přelévá do menších obalů,“ uvedl Krankus.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *