Budějovické výstaviště skončilo loni ve ztrátě 39 milionů Kč

Výstaviště České Budějovice skončilo loni ve ztrátě po zdanění 38,9 milionu korun. Tržby klesly meziročně o 86 procent na 11 milionů korun. Příčinou jsou dopady koronaviru, kdy výstaviště loni většinu akcí včetně agrosalonu Země živitelka zrušilo. Vyplývá to z výroční zprávy. Předloni skončila firma v zisku po zdanění 1,2 milionu.

„Rok 2020 měl být pro nás rokem velkých změn a výzev. Byli jsme připraveni, že navážeme na Zemi živitelku roku 2019, která byla svojí rekordní účastí nejúspěšnější za posledních 14 let, i na další skvělý ročník stavebního veletrhu, který se setkal s velkým ohlasem. Bohužel vývoj nákazy nám naše plány zcela přepsal,“ uvedl předseda představenstva Mojmír Severin. Tomu vypršel tříletý mandát a letos od června ho nahradil bývalý ředitel Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) Martin Karban. Fond je jediným akcionářem výstaviště.
Loni zrušilo výstaviště kvůli viru většinu akcí. Největší z nich byla Země živitelka, jež v roce 2019 přilákala 123 017 lidí, ztráta v tržbách je podle starších informací přes 50 milionů korun. Jednou z mála akcí byly podzimní trhy, kdy firma zavedla vstupní turnikety, díky nimž lze sledovat počet návštěvníků.
Na letošní Zemi živitelce, plánované od 26. srpna do 31. srpna, otevře výstaviště předělaný pavilon Z. Přestaví ho na výstavní a kongresové centrum s kapacitou 1200 lidí. Zázemí pavilonu chce stát využít při českém předsednictví EU v roce 2022. Jde o největší investici firmy za posledních deset let, spolu s dalšími menšími, za 200 milionů Kč. Výstaviště zbouralo již dříve dvě restaurace, vzniknou nové. Přestaví i pavilony R1, R2 a R3. Nové výstavní plochy vzniknou na místě bývalých pavilonů F a J.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *