Asociace: Čas pro nákup seniorů by neměl platit v malých obchodech

Doba vyhrazená pro nákupy lidí starších 65 let by podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) a skupiny COOP neměla platit pro malé prodejny. Výjimka by měla být udělena minimálně o víkendech, kdy mají obchody zkrácenou provozní dobu. Nové vládní nařízení, kdy mohou mezi 07:00 a 09:00 v potravinách a drogeriích nakupovat výhradně senioři, způsobuje v malých prodejnách zmatky a konflikty mezi lidmi. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci AČTO a COOP.

Nové opatření vlády v regionálních prodejnách podle předsedy AČTO Pavla Březiny vytváří chaos. K omezení pohybu a front v těchto malých obchodech podle něj stačí zachovat klid. „Pro malé prodejny, které mají zkrácené víkendové prodejní doby, může nastat situace, že již ostatní zákazníci nebudou mít časový prostor pro nákup o víkendu,“ uvedl k nařízení o nákupní době pro seniory Březina.

Lukáš Němčík z COOP upozornil, že nařízení způsobuje konflikty mezi staršími a mladšími zákazníky, které musí v některých případech řešit policie. Vznikají kvůli tomu podle něj i větší skupiny lidí, které by se za běžného provozu netvořily. „Výsledkem také je, že část obyvatel v mladším věku jezdí nově do velkých měst na nákupy, kde jsou pozdější otevírací doby a restrikce vlády se tak na takové prodejny nevztahují,“ dodal.

Nařízení vlády příliš nekvitoval ani předseda Družstva CBA CZ Roman Mazák. „Vláda by ho měla nejlépe zrušit,“ uvedl ve čtvrtek. Podporoval ovšem změnu času na začátek otevírací doby, kdy podle něj většina lidí nad 65 let běžně chodí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *