Agrární komora: Nízká domácí produkce na pultech zůstává, nyní se o ní mluví

Návrhem na povinné kvóty českých potravin v obchodech se alespoň upozornilo na problém nízké domácí produkce na pultech. V reakci na rozhodnutí Sněmovny, která schválila senátní verzi novely zákona o potravinách, jež povinný podíl českých potravin ze zákona vyřadila, to uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Zároveň uvítal schválení zákazu dvojí kvality potravin.

Podle místopředsedy Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků a bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka budou agrárníci hledat další cesty, jak obchodní vztahy narovnat.
„Pozměňovací návrh o povinném podílu českých potravin na pultech velkých obchodů jasně pojmenoval dlouhodobý problém, který je potřeba řešit. Tím je nízké zastoupení domácí produkce v regálech. S tím přímo souvisí nízká soběstačnost ČR u některých potravin jako u ovoce nebo zeleniny a nutnost nastavení férovějších podmínek pro odbyt produkce českých zemědělských prvovýrobců. To znamená, že objektivní důvody pro podobný zákon na podporu domácí produkce stále existují,“ uvedl prezident komory.
Podle něj komora v principu bude podporovat všechny podobné snahy, chce v debatě pokračovat. „Uvítáme nápady zejména odpůrců zamítnutého návrhu, jak zvýšit potravinovou soběstačnost Česka a motivovat zemědělce k pěstování plodin, u nichž není na rozdíl od základních rostlinných komodit zaručen odbyt,“ dodal šéf komory.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *