Agrární komora k volnu pro očkované vyzývat nebude

Agrární komora ČR nebude vyzývat své členy, aby dávali dva dny volna očkovaným proti koronaviru. Nechá to na jejich jejich individuálním rozhodnutí, sdělil dnes prezident komory Jan Doležal. Reagoval tak na výzvu vlády, kterou prosadil premiér Andrej Babiš. Největší zemědělský koncern Agrofert, který patří do Babišových svěřenských fondů, se podle mluvčího Karla Hanzelky ještě nerozhodl, zda výzvě vyhoví. "Zatím nemáme jednoznačné stanovisko. Celou věc teprve bude posuzovat představenstvo společnosti," uvedl mluvčí Agrofertu.

Vláda dnes na návrh Babiše rozhodla o tom, že státní zaměstnanci, kteří byli letos očkováni proti nemoci covid-19, budou mít nárok na dva dny placeného volna. Čerpat je mohou do konce roku. K podobnému kroku vláda vyzvala soukromé firmy či samosprávy.

„Poskytnutí dvou dní volna za absolvované očkování proti covidu-19 záleží na individuálním rozhodnutí každého podniku. Je potřeba říct, že v zemědělství nedává tento benefit nyní smysl vzhledem k tomu, že probíhají žně a sklizeň mnoha plodin, která bude trvat až do podzimu,“ řekl Doležal. V tomto období podle něj potřebují podniky co nejvíce pracovníků a ani bez dní volna navíc pro zemědělské podniky není jednoduché získat dostatek pracovních sil.

Komora na jaře na základě požadavků svých členů opakovaně žádala vládu o zařazení pracovníků v zemědělství do přednostní kategorie pro očkování. Podle Doležala lze proto očekávat, že se lidé v zemědělství postaví k otázce očkování kladně. „Je potřeba nyní absolvovat nejen sklizňové práce na polích, sadech, chmelnicích a vinicích, ale také zajistit v živočišné výrobě celoročně každodenní péči o pravidelný režim zvířat a jejich pohodu,“ dodal Doležal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *