Agrární komora chce, aby stát spolufinancoval Program rozvoje venkova ze 60 procent

Agrární komora ČR chce, aby v dalším období stát spolufinancoval evropský rozvojový program alespoň ze 60 procent. V současném období jde o 35 procent, v příštím se však počítá s poklesem plateb od Evropské unie. Uvedl to prezident komory Jan Doležal.

Ze současného Programu rozvoje venkova mohli zemědělci, potravináři a lesníci čerpat do roku 2020 až 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu byl 35 procent, zbytek jsou evropské zdroje. Protože se však v příštím období počítá s poklesem plateb od Evropské unie, stát se podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého snaží o zajištění zvýšené částky z českého rozpočtu. „Ministerstvo usiluje o zajištění odpovídající částky národního spolufinancování Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, která by dostatečně reflektovala zvyšující se požadavky na zemědělce v oblasti udržitelnosti životního prostředí a podporovala rozvoj konkurenceschopnosti celého sektoru,“ řekl dnes mluvčí.
Pokud by měly být pokryté všechny požadavky například ze strany Evropského parlamentu v plánovaném rozsahu, je podle něj třeba zajistit 67procentní kofinancování ze státního rozpočtu. „Což v absolutní částce představuje zhruba 67 miliard Kč,“ řekl. Podobně chce Slovenská zemědělská a potravinářská komora podle předsedy Emila Macha zvýšit podíl kofinancování ze současných 25 procent na 45 procent, dodal.*

Komentáře ke článku 1

  • Díky za tippp

    A kdo to jako asi bude platit: Však já na https://www.cerstvezpravy.cz četla, že schodek státního rozpočtu má být snad nějakých 500 miliónů či co. To znamená, že každý dlužíme do státní pokladny celých 50 Kč. Víte, co to pro někoho musí být za obrovský náklad? Já jako matka samoživitelka o tom mám co vykládat. Boháči neví co by a já žeru písek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *