Zrušení mléčných kvót prý ohrožuje slovenské farmáře, pomoci jim má pětinásobná podpora na dojnici

Nízké výkupní ceny mléka, zrušení mléčných kvót v Evropské unii a nižší dotace oproti konkurenci ze zahraničí ohrožují výrobce mléka na Slovensku, upozornili dnes slovenští farmáři a výrobci mléčných produktů, podle kterých v uplynulém období skončila v zemi s výrobou mléka čtvrtina podniků. Slovenští producenti mléka a mléčných výrobků zahájili marketingovou kampaň, kterou chtějí podpořit domácí produkci.

Každý členský stát, každý farmář může nyní vyrábět tolik mléka, kolik uzná za vhodné. Za posledních pět let skončilo (na Slovensku) 200 chovů. Nyní to není již ani 600 podniků, které se zabývají produkcí mléka, uvedl předseda svazu slovenských výrobců mléka Alexander Pastorek.
Řekl také, že rozdílná výše dotací znevýhodňuje farmáře z novějších členských států EU před konkurencí z dřívější evropské patnáctky. Podle něj se ani po deseti letech nepodařilo sjednotit pravidla. Není jedno, když němečtí nebo nizozemští farmáři dostávají mnohem vyšší dotaci oproti slovenským, protože mohou nabídnout mléko za nižší ceny, zatímco slovenská produkce je ztrátová, poznamenal Pastorek, podle kterého slovenští producenti mléka vykázali za posledních pět let celkovou ztrátu 300 milionů eur (8,2 miliardy korun).

Farmáři ale uvítali rozhodnutí slovenské vlády zvýšit dotace pro chov skotu s tržní produkcí mléka. Podle dřívějšího oznámení slovenského ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka podpora farmářů nově stoupne na 379 eur (téměř 10 400 korun) na každou dojnici z dřívějších 81 eur, tedy téměř na pětinásobek.
Podíl Slovenska na celkové produkci mléka v EU nedosahuje ani procento, slovenští farmáři také nepokrývají celou domácí spotřebu mléka a mléčných výrobků. Obchodní řetězce začaly mohutně prezentovat, že podporují slovenské výrobky, realita je ovšem taková, že podíl slovenských výrobků (na pultech) je nízký a dosahuje 50 procent. Když to srovnáme s okolními zeměmi, ty mají tento podíl až 80 procent, doplnil šéf Slovenského mlékárenského svazu Stanislav Voskár. Řekl také, že Slovensko s roční spotřebou mléka a mléčných výrobků na úrovni kolem 160 kilogramů na obyvatele zaostává za evropskými zeměmi, kde spotřeba těchto produktů dosahuje 270 kilogramů na osobu.

Podle Voskára trh na zrušení mléčných kvót v EU, které vstoupilo v platnost na začátku dubna, zareagoval již dříve a odbytové ceny zpracovatelů mléka začaly klesat v minulém roce. Situaci na trhu prý zhoršila i odvetná opatření Ruska, které v reakci na sankce EU vůči Moskvě zakázalo dovoz i mléka a mléčných produktů ze západních zemí.

Také čeští farmáři v souvislosti se zrušením mléčných kvót vyslovili obavy, že tlak vývozců z Německa či Polska může po uvolnění trhu vést k likvidaci menších chovů. Razantní propad cen mléka v Česku prý zatím nehrozí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *