Žně ve středních Čechách skončily, kvalita pšenice je dobrá

Žně ve středních Čechách skončily, sklizeny jsou všechny oseté plochy. Kvalita pšenice je dobrá, potvrdila to analýza vzorků. Výnosy meziročně klesly. Průměrný výnos obilí činí 5,07 tuny na jeden hektar, v loňském roce byl výnos zhruba o půl tuny vyšší. U řepky jsou letos výnosy 3,35 tuny na hektar. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Středočeský kraj patří spolu s Jihomoravským k regionům, které nejvíce zasáhlo dlouhodobé sucho.

„V těch tradičně suchých oblastech středních Čech byly výnosy průměrné, mnohem hůř dopadly tradičně úrodnější a na vláhu docela bohatší oblasti jako Benešovsko, Praha-východ a podobně,“ řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík. V těchto regionech zemědělci podle něj sklidili v některých případech jen polovinu toho, co v jiných letech.
Suché počasí se ale projevilo i pozitivně, protože nevznikly podmínky pro rozvoj například houbových chorob obilí. Ve středních Čechách letos zemědělci sklidili 251 833 hektarů. Největší výnosy na hektar zatím připadají na ozimou pšenici, a to 5,37 tuny na hektar, nejméně je na oves, a to 3,14 tuny na hektar.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *