Žně na jižní Moravě skončily, výnosy jsou podprůměrné

Žně obilí a řepky na jižní Moravě v minulém týdnu skončily a výnosy jsou proti celorepublikovému průměru nižší. Důvodem je jarní sucho a na mnoha místech kalamitní výskyt hrabošů. Průměrný výnos obilovin je pět tun z hektaru, u řepky pouhých 2,92 tuny. Výnos je v kraji u obilovin s výjimkou ovsa mírně vyšší než loni, u řepky nižší a odpovídá předchozím suchým letům, která přicházejí stále častěji, vyplývá z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Klíčová plodina, jíž je pšenice ozimá a pěstuje se na dvou třetinách ploch s obilninami, letos měla v kraji výnos mírně přes pět tun. Loni to bylo mírně pod pět tun. Celorepublikově byl ale průměrný výnos téměř šest tun, a v některých krajích se dokonce přiblížil sedmi tunám. Hůře na tom byli zemědělci pouze v Ústeckém a Karlovarském kraji kvůli suchu. Podle ministerstva zemědělství je zatím kvalita analyzovaných vzorků pšenice z celé republiky dobrá, zvýšil se však počet vzorků s nedostatečnou objemovou hmotností. „Zejména pšenice z oblastí nejvíce postižených suchem má zrno drobnější a objemová hmotnost je nízká,“ uvedlo v komentáři ke sklizni ministerstvo. Zmínilo také, že minimální hektarový výnos sklizené pšenice byl na jižní Moravě kvůli suchu a hrabošům jen tři tuny. Někde však zemědělci pšenici sklidili pouze na siláž.
Poměrně dobře se dařilo v porovnání s celorepublikovým průměrem i loňskými údaji na jižní Moravě žitu, kterého se sklidilo 5,2 tuny z hektaru. Naopak sklizeň řepky poznamenalo sucho v celé republice a činila mírně přes tři tuny z hektaru, na jižní Moravě pod tři tuny.
Na polích nyní zůstávají kukuřice a slunečnice, což jsou plodiny, které lokálně zasáhlo také sucho, především v červnu a červenci. Mnohde plodiny nenarostly ani do potřebné výšky a zaschly. Příliš dobře na tom není ani cukrová řepa, jejíž výkupní cena navíc klesá v souvislosti s globálním poklesem cen cukru.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *