Znalci vín mohou ochutnat nejlepší vzorky ve Valticích

Národní vinařské centrum (NVC) dnes ve sklepích zámku ve Valticích otevřelo v pořadí již čtrnáctou kolekci Salonu vín ČR. Veřejnost mohla výběr stovky nejlepších vín z Čech a Moravy poprvé ochutnat v sobotu.

Na Salonu vín jsou pro návštěvníky připraveny tři programy. „Ze zkušenosti víme, že většina návštěvníků ocení zajímavý výklad sommeliera, který je schopen vybrané vzorky nejen náležitě popsat, ale také dokáže návštěvníkům vybrat vína na míru přímo podle jejich osobních chuti,“ uvedl hlavní sommelier Salonu vín Marek Babisz.
Nejvíce vzorků má v letošním Salonu vín stejně jako v loňském roce Zámecké vinařství Bzenec. Z celkového počtu sta vzorků jich má v prestižní expozici devět. Následují Vinné sklepy Valtice s osmi vzorky a VINSELEKT MICHLOVSKÝ se sedmi.
V poměrovém zastoupení bylo do kolekce vybráno 64 bílých vín, 34 červených a dvě vína šumivá. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s devíti zastoupeními, dále Frankovka se sedmi vzorky a Rulandské modré se šesti.
Podle jakostního zařazení je v letošním Salonu vín ČR nejvíce vín, 48, v pozdním sběru, následuje 32 výběrů z hroznů. Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2012 se 45 víny, ročník 2011 se 43 a ročník 2009 se šesti víny. Nejstarší víno je z roku 2008.
Šampionem Salonu vín – národní soutěže vín 2014 se stal letos v lednu Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Stejné vinařství vyhrálo i loni. Celkem bylo v soutěži 1526 moravských a českých vín.
Degustační expozice umístěná ve sklepení valtického zámku je otevřena vždy od úterý do čtvrtka od 09:30 do 17:00, v pátek a sobotu od 10:30 do 18:00 a od června do září také v neděli od 10:30 do 17:00.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *