Značku kvality Regionální potravina v Karlovarském kraji získalo devět potravin

Karlovarský kraj dnes ocenil devět potravin od regionálních výrobců, které získaly značku kvality Regionální potravina. Některé výrobce s kvalitními potravinami ale ze soutěže vyřadily legislativní nedostatky na etiketách. Uvedl to regionální koordinátor soutěže Zdeněk Perlinger. Někteří naopak získávají ocenění opakovaně.

Naši výrobci mají ještě rezervy v označování svých výrobků. Nicméně sledovat neustále se měnící legislativu je skutečně náročné, uvedl Perlinger. Vyřazování chybně označených výrobků chtějí pořadatelé v příštím roce předejít uspořádáním odborného semináře.

Příležitost ochutnat nejlepší regionální výrobky budou mít i obyvatelé Karlovarského kraje. Regionální potraviny se jim představí nejméně na 15 ochutnávkách při různých příležitostech. O nadcházejícím víkendu například proběhne ochutnávka na slavnostech v Bečově nad Teplou. Další bude v Ostrově, na hradních slavnostech v Lokti nebo na pouti v Sokolově, řekl Perlinger. O termínech ochutnávek i kompletních výsledcích soutěže se mohou zájemci informovat na internetových stránkách soutěže.
Lidé koukají na to, zda je potravina, kterou si kupují, českého původu. V druhé řadě je pak zajímé právě i to, zda pochází z jejich regionu. Značka Regionální potravina je dobrá reklama – od té doby, co výrobky ze Statku Bor Zeos značku získaly, se jejich prodej zvýšil tří- až čtyřnásobně, řekl jeden z pravidelných účastníků soutěže, Vladimír Matějů z tohoto statku. Pravidelně v soutěži boduje například také Pivovar Permon, výrobce mléčných výrobků Hollandia, masné výrobky Josefa Pelanta nebo Karlovarská pekárna Trend.
Ocenění přijali vítězové všech devíti kategorií z rukou hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla. Značku Regionální potravina mohou pro svůj výrobek používat čtyři roky, potom se mohou se stejným výrobkem zapojit do soutěže znovu. Podmínkou pro účast je mimo jiné to, aby výrobek obsahoval 70 procent tuzemských surovin a hlavní složka byla stoprocentně česká. Letos se do soutěže přihlásilo 22 výrobců se 72 výrobky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *