Zemos Velké Němčice zvýšil zisk čtyřnásobně

Díky nadprůměrné úrodě v loňském roce a také rostoucím výkupním cenám mléka se zvýšily výkony zemědělské společnosti Zemos Velké Němčice o třetinu na 231,6 milionu korun. Zisk se zvýšil dokonce čtyřnásobně na 24,6 milionu korun. Vyplývá to z údajů ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

Tržby podniku sice poklesly, ale důvodem je fakt, že jsme neprodali veškeré zásoby ze sklizně 2013. Do budoucna je největší nejistotou pro podnik Zemos rozloha obhospodařované půdy. Rádi by ji od roku 2014 zvětšovali, uvedl ve zprávě předseda představenstva Zdeněk Horák. Loni obhospodařovala společnost 4308 hektarů, o rok dříve to bylo o osmnáct hektarů více. Problémem většiny zemědělských družstev totiž je, že hospodaří na pronajatých pozemcích.
V živočišné výrobě se Zemos soustředí na chov skotu s tržní produkcí mléka, má přidělenou kvótu téměř deset milionů litrů za rok. Tu zabezpečuje 1200 dojnic, celkem má společnost 2800 kusů skotu.

Loni společnost, která patří do skupiny Agrofert, opět snížila počet zaměstnanců, ovšem už ne tak dramaticky, z 97 na 91. Podle Horáka jde o nezbytně nutný počet na zajištění požadované výroby. Ještě v roce 2011 v Zemosu pracovalo 116 lidí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *