Zemědělství a potravinářství se podle SZDS musí regulovat

Zemědělské a potravinářské produkty jsou zvláštními výrobky, u nichž se poptávka a nabídka musí regulovat. V zemědělství i potravinářství se musí ceny zestabilizovat, což bez regulace množství a tedy produkčních kvót nejde.

Redakci Agrowebu to řekl předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirovský v reakci na čtvrteční prohlášení Asociace soukromého zemědělství, která podá proti zavedení systému kvótace mléka protiústavní stížnost. Kvótace produkce je podle asociace zásah do svobody podnikání a neslučuje se s českým právem. Kromě ústavy údajně porušuje také Listinu základních svobod a práv občana, zákon o hospodářské soutěži a Státním zemědělském intervenčním fondu. „S názorem asociace svaz zemědělců nesouhlasím. Mléčné kvóty jsou jedním z nezbytných opatření při harmonizaci právního systému ČR a EU,“ řekl Jirovský. Přestože některé země unie již teď uvažují o zrušení kvót, ČR si je podle něj nemůže dovolit nezavést, protože český trh nefunguje tak jako trh v EU. „Až bude náš trh srovnatelný s unií, pak se můžeme kvót zbavit,“ uvedl. S tím souhlasí i prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. „Pokud se chceme stát plnohodnotnými členy EU, musíme realizovat její Společnou agrární politiku,“ řekl.
Asociaci na kvótaci vadí zakonzervování trhu mlékem. Kvóty podle ní neumožní rozvoj úspěšným výrobcům, špatné výrobce však bude držet při životě. Systém kvót tak znemožní restrukturalizaci mléčného odvětví. Podle Hlaváčka kvóty produkci sice limitují, ale zároveň ochraňují nejmenší producenty. „Přestože nesouhlasíme se všemi podmínkami regulace, uznáváme nezbytnost její zavedení,“ uzavřel Hlaváček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *