Zemědělský výbor požaduje zvýšení národních dotací o miliardu korun

Sněmovní zemědělský výbor žádá o zvýšení národních dotací na příští rok o miliardu korun. Pozměňovací návrh k dnes vládou schválenému návrhu přednesl zpravodaj a poslanec Karel Tureček. Rozpočet národních dotací ve výši 2,05 miliardy schválila odcházející vláda Bohuslava Sobotky na svém posledním jednání, záměr výboru tak směřuje k nové sněmovně a potenciálnímu budoucímu ministrovi zemědělství menšinové vlády Jiřímu Milkovi.

Vláda loni schválila návrh na čerpání národních zemědělských dotací v hodnotě 2,8 miliardy korun, meziročně to bylo o 560 milionů více. V plánu na rok 2018 se pak dotace snížily, meziroční porovnání je však problematické, protože některé programy se přeřadily do jiného dotačního systému. Podle Turečka se však letos nakonec čerpalo více, což se podle něj zjistí z přesného rozpisu dotací během následujících 14 dní. Podle něj bylo letos vyčerpáno 3,6–3,8 miliardy korun. Výši dotací na příští rok v hodnotě 2,05 miliardy, kterou dnes odsouhlasil Sobotkův kabinet, označil za dramatický propad. Snaha zemědělského výboru je podle něj stabilizací reálných výdajů.
Výdaje na dotace si výbor nepřeje brát z jiných rozpočtových kapitol, ale z vnitřních zdrojů ministerstva. O tom, do jakých jednotlivých programů by měl stát peníze dát, by si mělo rozhodnout Ministerstvo zemědělství, vedené již novým ministrem.
Největší část peněz z národních dotačních titulů – 600 milionů korun, plánovalo ministerstvo zemědělství dát podle dnes vládou schváleného materiálu do fondu na tlumení nákaz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *