Zemědělské školy využívají dotace zejména na nákup techniky

Zemědělské školy měly v novém dotačním programu největší zájem o traktory a malotraktory s příslušenstvím, jako jsou pluhy, shrnovače, přívěsy nebo návěsy. Z celkového rozpočtu programu 50 milionů korun každá škola mohla požádat až o 1,6 milionu korun. Uvedla to mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

„Dále měly školy zájem o stroje a zařízení, jako jsou například soustruhy, vrtačky, frézy, pily, simulátory a laboratorní vybavení,“ dodala mluvčí. Školy si mohou také pořizovat vybavení laboratoří, zvířata nebo další učební pomůcky investičního charakteru. V příštím roce by měl být tento dotační titul vypsaný znovu.

O vzdělání v zemědělských oborech je v České republice mezi žáky většinou zájem, některé školy uchazeče i odmítají. Nejvíc žáků studuje agropodnikání, chovatelství, veterinářství a mnozí si v obavě ze státní maturity volí učební obor zemědělec-farmář. Naopak chybějí zahradníci.
Ministr zemědělství Marian Jurečka vloni uvedl, že by se o financování odborného vzdělávání měly starat hlavně krajské úřady. Problémem zemědělského školství jsou podle ministra i platy odborných učitelů, ministerstvo následně zvažovalo tvorbu grantů i pro ně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *