Zemědělská akademie Hořice dokončila rekonstrukci školního statku

Střední škola Zemědělská akademie a Gymnázium v Hořicích na Jičínsku po roce dokončila rekonstrukci školního statku za téměř sto milionů korun. Škola by se měla stát centrem zemědělského vzdělávání v Královéhradeckém kraji a na moderní vybavení školního statku přilákat do zemědělských oborů více studentů. Škola v sobotu statek představila veřejnosti.

Školní statek v Hořicích je jediným svého druhu v kraji. Žáky by měl výrazně lépe než dosud připravit na práci v zemědělských provozech. „Nabídneme srovnatelné možnosti jako v zemědělských podnicích. Když od nás budou žáci odcházet, budou umět pracovat s nejmodernějšími technologiemi,“ řekl ředitel školy Stanislav Neuman. Zázemí statku podle něj budou využívat žáci všech zemědělských oborů na škole. Nyní škola otevírá nový tříletý obor zemědělec – farmář, jeho první žáci do lavic zasednou v září příštího roku.

Původní objekty statku z 60. let minulého století donedávna představovaly jakýsi skanzen tehdejší živočišné výroby. Přestavbou statek získal tři objekty pro chov skotu, jalovic, telat a býků. Hlavní stavbou je moderní stáj s volným ustájením pro asi 60 kusů krav, její součástí je i dojírna. U ní vznikl nový trakt s učebnou a zázemím. U stáje jsou nové silážní žlaby a nádrž na kejdu. Součástí investice kromě staveb bylo i pořízení nové mechanizace, například manipulátoru či traktoru, výpočetní techniky a zřízení moderní učebny. Na investici kraj získal evropskou dotaci.

Školní statek hospodaří na 274 hektarech polí, na nichž pěstuje, pšenici, řepku, cukrovku, kukuřici a jiné krmné plodiny. Kromě více než 50 kusů skotu chová i devět koní, ovce, kozy a další drobné zvířectvo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *