Zemědělcům se příští rok zvednou národní dotace, schválila vláda

Na národních dotacích by měli zemědělci, potravináři nebo chovatelé zvířat v příštím roce získat 3,8 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 750 milionů korun. Schválila to vláda a informoval o tom premiér Andrej Babiš. Největší podíl chce dát ministerstvo hospodářům starajícím se o zvířata. "Posílení je z toho důvodu, aby mohly být dotační programy propláceny v maximální možné výši. Došlo také k rozšíření spektra dotačních programů, nově jsou například navrženy dotační programy Podpora restrukturalizace ovocných sadů v ekologickém zemědělství a Výkrm skotu," sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Rozšíření se podle něj také plánuje v programu na zlepšení životních podmínek v chovech masného skotu a kachen.

Navýšení peněz plánuje resort například na činnost potravinových bank. „Je potřeba tuto aktivitu podpořit, takže jim tento rok poskytneme osm milionů korun a příští rok by se měl rozpočet výrazně navýšit,“ uvedl Babiš. Do živočišné výroby směřuje celkem 2,69 miliardy Kč, do rostlinné výroby 351,4 milionu Kč, do potravinářství 568 milionů Kč a na ostatní aktivity 188,7 milionu Kč.
Nejvyšší částku na jednotlivý program – 885 milionů korun – plánuje ministerstvo dát na zlepšení životních podmínek v chovech zvířat. Dalších 775 milionů korun by mělo jít do nákazového fondu na ozdravení chovů hospodářských zvířat. „Podpora vybraných činností zaměřených na preventivní úkony v chovech prasat a drůbeže je jednou ze základních podpor státu při plnění strategie posílení živočišné výroby, a to zejména chovů prasat a drůbeže,“ uvádí materiál. Půl miliardy korun plánuje ministerstvo přerozdělit na podporu zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti českých potravinářů. Potravinové banky by se měly na podporu činnosti dočkat 55 milionů korun, letos šlo o 33 milionů korun. Stát plánuje také 400 miliony korun podpořit producenty a zpracovatele mléka. „Program je zaměřen na zvýšení kvality v zájmu dlouhodobého zlepšení tržních příležitostí a dosažení konkurenceschopnosti na trhu s mlékem a mléčnými výrobky,“ uvádí úřad. Producentům mléka by pak mělo jít dalších 50 milionů korun na kompenzaci vícenákladů spojených se společným odbytem mléka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *