Zemědělci v Pardubickém kraji čekají kvůli suchu nižší výnosy

Letošní suché a teplé jaro negativně ovlivnilo stav zemědělských plodin v Pardubickém kraji. Nižší bude zřejmě sklizeň obilí, které vyhnalo málo odnoží, zčásti i pícnin, uvedli zástupci zemědělských podniků a Agrární komory ČR. Porosty ale nejsou v kritickém stavu a vývoj počasí během léta ještě může situaci změnit k lepšímu.

„Sucho mělo vliv na velikost výnosu obilí, i když to může ještě dohnat velikostí zrna, kdy zrn bude méně, ale o to budou větší,“ řekl David Novák ze Statku Uhersko na Pardubicku. Podle něj budou nejspíše letošní výnosy obilí asi o pětinu nižší. Nízké jsou porosty řepky, i když na sklizeň to nemusí mít zásadní vliv, kukuřice se teplo a sucho příliš nedotklo. Horší byla senoseč. „Balíků máme o třetinu, možná o polovinu méně. Uvidíme, jestli to nedoženou otavy,“ dodal Novák.

Nevyrovnaná je úroveň porostů na Svitavsku, kde se některým oblastem srážky vyhnuly. „Jaro se podepsalo hlavně na obilninách a řepce, které málo odnožovaly a hnaly do květu. Dá se už říct, že letošní úroda na Svitavsku bude nižší, zatím nechci odhadovat, o kolik,“ řekl  ředitel Agrární komory Svitavy Josef Gracias. Upozorňuje i na horší stav pícnin, podle něj panuje obava, aby byli zemědělci schopni zajistit dostatek krmiv. V extrémním případě by museli snižovat stavy hovězího i vepřového dobytka.

Podle předsedy představenstva družstva Agricola Bylany na Chrudimsku Jaromila Mádla zatím zásadní škody na porostech nevznikly. „Bylo to na hraně, srážky přišly minutu po dvanácté. Sucho je ale značné, praskliny v půdě to potvrzují,“ uvedl Mádlo. Odhaduje, že obilniny i cukrovka budou mít nižší výnosy stejně jako řepka.*

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *