Zemědělci v Olomouckém kraji letos kvůli suchu sklidili méně

Zemědělci v Olomouckém kraji sklidili už takřka veškerou úrodu obilí a průměrný hektarový výnos je kvůli suchu zhruba o půl tuny nižší než loni. Zatímco v roce 2016 činil 6,98 tuny, letos klesl na 6,47 tuny. Průměrný výnos řepky, která už je v Olomouckém kraji sklizena ze všech polí, se snížil z loňských 3,9 tuny na 3,21 tuny. Vyplývá to z údajů Ministerstva zemědělství.

První kombajny vjely do polí v Olomouckém kraji na začátku července. V regionu bylo letos celkem 89 788 hektarů obilí a 28 289 hektarů řepky. Na začátku tohoto týdne měli zemědělci sklizeno 98,8 procenta polí s obilím a 100 procent ploch s řepkou.

Sucho poškodilo také jarní ječmen, který sice nepostihly plísně a má dostatečný obsah dusíkatých látek, avšak obilné zrno je menší, než požadují sladovny. Podíl zrn, která odpovídají standardu sladovnického ječmene, je letos nižší, řekl předseda ZD Kokory na Přerovsku Vladimír Lichnovský.

U ozimé pšenice podle Lichnovského hodně záleželo na tom, zda byla pěstována na písčitých nebo jílovitých půdách. Na písčitých polích, která zadrží méně vody, jsou letos výnosy o desítky procent nižší.

Kvalitu obilí v Olomouckém kraji letos podle zemědělců snížilo už jarní sucho. Vysoké letní teploty situaci ještě zhoršily a občasné deště před sklizní už obilí nepomohly.

Loni měli zemědělci v Olomouckém kraji výnosy obilí jen zhruba o dvě procenta nižší než v roce 2015, kdy měli velmi dobrou úrodu. Průměrný hektarový výnos u obilí v Olomouckém kraji v roce 2016 činil 6,98 tuny, zatímco v roce 2015 farmáři z hektaru sklidili v průměru 7,12 tuny obilí. Hektarový výnos řepky se loni v kraji zvýšil z 3,46 tuny na 3,9 tuny.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *