Zemědělci na Královéhradecku rozšířili plochy cukrovky

Zemědělci v Královéhradeckém kraji v posledních třech letech rozšířili pěstování cukrové řepy. Letos cukrovku sklízejí z 11 316 hektarů, což je o šest procent více než loni a o 14 procent nad osevem roku 2015. Nad hodnotou 11 000 hektarů byly plochy cukrovky v novodobé historii kraje jen v letech 2012 až 2014, vyplývá z dat ČSÚ. Z hradeckého kraje pochází téměř pětina republikové produkce cukrové řepy. Větší plochy cukrovky sklízejí jen farmáři ze Středočeského a Olomouckého kraje.

V Evropské unii letos k 1. říjnu po půl století skončily výrobní kvóty na cukr, což se odrazilo v rozšíření osetých ploch. „Pro první kampaň v liberálním prostředí jsme naplánovali navýšení výroby přibližně o 20 procent, což nám umožnilo především současné navýšení ploch cukrové řepy,“ uvedl agronomický ředitel cukrovarnické firmy Tereos TTD Karel Chalupný. Právě do cukrovarů Tereos TTD v Dobrovici na Mladoboleslavsku a v Českém Meziříčí na Rychnovsku dodávají řepu farmáři z hradeckého kraje.

Podle ředitelky Agrární komory Královéhradeckého kraje Jaroslavy Nekvasilové však letošní počasí není pro pěstování řepy zrovna příznivé. „Cukrovce chybělo zářijové sluníčko, cukernatost je proto podprůměrná. Kvůli deštivému počasí má cukrovka také mnoho hlíny a jiných příměsí, takže zemědělci za to dostávají srážky (z ceny),“ uvedla Nekvasilová.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *