Zemědělci na Chrudimsku mají téměř zaseto

Mírná zima umožnila zemědělcům na Chrudimsku zasít obilniny a luskoviny s více než měsíčním předstihem. Deštivé počasí nyní pomáhá rostlinám klíčit. Naopak teplá zima neprospěla na polích ozimým obilninám. Uvedl to předseda Okresní agrární komory v Chrudimi Jaroslav Kopista. "Začali jsme v únoru, byla výjimečně teplá zima. Veškeré obilniny a luskoviny jsou v zemi, cukrovka je hotová z padesáti procent. V půlce dubna budeme sít kukuřici," řekl Kopista.

Současné deště zalily povrchové vrstvy na polích a rostliny mohou klíčit. Dlouhodobě by jim sucho neprospělo. Mírná zima ale podpořila růst ozimých obilnin, které teď mají zbytečně moc odnoží.
„Mají až sedm odnoží a budou si vzájemně konkurovat. Obilí je nebude mít sílu vyživit a bude náchylné k polehávání,“ řekl Kopista.
Ačkoliv loni Chrudimsko postihly povodně, kroupy i vichřice, celkově výsledky rostlinné výroby nebyly horší než v předchozích letech. V celém kraji loňské výsledky překonaly všechny obiloviny s výjimkou žita, téměř stejné byly výnosy u ovsa. Meziročně výrazně vzrostly výnosy řepky.
Obiloviny se loni sklízely téměř na 82 000 hektarech, řepka zhruba na 30 000 hektarech. Obilí a řepka jsou nejčastější zemědělské plodiny v kraji. Méně často se farmáři zaměřují na produkci kukuřice, brambor, máku nebo kmínu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *