Zemědělci dostanou v dotacích od státu o 880 milionů korun více

Ministerstvo zemědělství navýšilo peníze pro potravináře a zemědělce v dotačním evropském rozvojovém programu o 880 milionů korun. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. Celkem tak v podzimním kole přerozdělí zhruba čtyři miliardy korun. Zemědělci si v programu zažádali o projekty za 9,3 miliardy korun.

Navýšení je na investice do zemědělských podniků a pro projekty na lepší zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů. „Kvůli velkému převisu žádostí jsem se rozhodl podporu z Programu rozvoje venkova zvýšit přibližně o 880 milionů korun. Snahou bylo výrazněji podpořit zejména malé zemědělce, kteří si podávají žádosti o projekty do jednoho milionu korun a hospodaří na maximálně 150 hektarech. Úspěšnost v jednotlivých záměrech u zemědělských investic tak neklesne pod 25 procent, přičemž u malých zemědělců dosáhne 40 procent,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Převis poptávky byl i dříve. V předchozím kole stát chtěl přerozdělit 4,6 miliardy korun, zemědělci a potravináři žádali 9,2 miliardy Kč. Nejvíc peněz chtěli na modernizace. Nakonec bylo schváleno k přerozdělení 5,7 miliardy korun.

Z programu rozvoje venkova budou moci zemědělci do roku 2020 čerpat téměř 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek jsou evropské peníze.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *