Zemědělci chtějí nižší poplatky při tvorbě tůní a rybníků

Soukromí zemědělci chtějí, aby se snížily nebo úplně zrušily poplatky za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu (ZPF) při vytváření tůní a některých typů rybníků. Na tiskové konferenci to minulý týden řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Josef Stehlík.

Problém podle něj je i u pozemků, které kdysi byly zemědělské, poté se ale zaplevelily a vyrostly na nich náletové dřeviny. Následně byly pozemky administrativně zařazeny jako lesní půda, na nich se podle předsedy téměř rybníky obnovovat nedají. Pokud je tůň uznána za registrovaný významný krajinný prvek, tak by se za vyjmutí z půdního fondu platit nemělo, řekl Stehlík. Nyní se podle něho zákon obchází. Jde o legislativní zmetek, dodal. Tento stav by si přál napravit.

Rybníky s chovem ryb ze zákona spadají do zemědělského půdního fondu, tedy se za jejich vyjmutí platit nemůže. Podle Ministerstva životního prostředí se u většiny rybníků za odvody neplatí. „Pokud jsou rybníky budovány k zajištění zájmu ochrany přírody a krajiny, odnětí půdy rovněž nepodléhá odvodům, a to na základě výjimky podle zákona,“ řekla zástupkyně mluvčí ministerstva Jana Taušlová. O odvodů za odnětí půdy pro ostatní rybníky nyní resort čeká na stanovisko Ministerstva zemědělství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *