Zeman vyzval k nákupu českých potravin, Toman k zesílení kontrol potravin

K nákupu českých potravin vyzval obyvatele prezident Miloš Zeman při dnešním zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Prezident agrární a potravinářské komory Miroslav Toman potom apeloval na vládu a ministerstvo zemědělství, aby v době ruských sankcí zesílilo kontroly dovezených potravin, aby se na trh nedostaly s dumpingovými cenami.

Prezident Zeman uvedl, že v zahraničí jsou obvykle obchodní řetězce domácí a preference domácích potravin je v nich vyšší než u zahraničních řetězců v Česku. Zisková marže u některých komodit dosahuje až 60 procent, poukázal Zeman. Navrhl, aby agrární a potravinářská komora ve spolupráci s ministerstvem zemědělství rozšířily spolupráci s jediným domácím řetězcem COOP.
Také prezident agrární komory Toman apeloval na spotřebitele, aby dávali přednost českým potravinám před dovozem. Vyzval ministerstvo zemědělství a vládu ČR k zesíleným kontrolám dovozového zboží, nejen kvality, ale i cen, aby nedocházelo k dumpingu. Zároveň vyzval ministra a vládu, aby v souvislosti s dopady ruských sankcí na tuzemské prvovýrobce a zpracovatele bojovali o kompenzace pro české zemědělce a zpracovatele.
Největší tuzemský agrosalon, který loni navštívilo přes 100 000 lidí, tradičně prezentuje celé zemědělsko-potravinářské odvětví. Silné je zastoupení vystavovatelů zemědělské techniky. Po letech se na výstavu vrátili také výrobci krmiv. Na předvadišti jsou vidět plemenná zvířata. Potravinářská část výstavy je zaměřena především na oceněné výrobky od regionálních výrobců a národní značku kvality Klasa. Zvláštní pavilony jsou věnovány obnově a rozvoji venkova, lesnímu a vodnímu hospodářství a myslivosti. Agrosalon potrvá do úterý, v sobotu jsou jeho součástí národní dožínky. Řidiči musí při průjezdu městem počítat s dopravními problémy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *