Zelináři se kvůli ruskému embargu obávají růstu dovozu i snížení cen, ovocnáři přebytků polských jablek

Ruské embargo na dovoz zeleniny z Evropské unie může podle českých zelinářů zvýšit její import do Česka, což by způsobilo snížení cen zeleniny a možná i pěstebních ploch v tuzemsku. Uvedl to předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. Podobné obavy mají pěstitelé ovoce. Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes oznámil, že avizovaný zákaz dovozu potravin a zemědělských produktů se bude týkat ovoce, zeleniny, masa, ryb a mléčných výrobků.

Česká republika do Ruska zeleninu v podstatě nevyváží, dopad embarga může být druhotný. Evropa a hlavně Polsko totiž do Ruska zeleninu vyváží. A pokud bude embargo zavedeno, začne se tvořit nadbytek zeleniny, který se budou snažit pěstitelé za každou cenu udat někde jinde v Evropě. Může se tedy dostat i na náš trh, upozornil Zeman.
Embargo podle Zemana zvýší riziko, že na český trh bude proudit zelenina za dumpingové ceny, pomocí kterých se budou chtít evropští pěstitelé nadbytečné zeleniny zbavit. Může se tady objevit přetlak zeleniny, což by dost znepříjemnilo život českým zelinářům, varoval Zeman, podle kterého případný pokles cen zeleniny by mohl tuzemské pěstitele přimět k redukci ploch.

Riziko dovozu nadbytečné zeleniny za dumpingové ceny podle Zemana zvyšuje silná pozice obchodních řetězců na tuzemském trhu. Většina jich má zahraniční majitele, který může dát pokyn, aby přednostně nakoupily lacinou zeleninu, řekl Zeman. Obavu mají pěstitelé zeleniny hlavně z řad polských farmářů, kteří do Ruska vyváží značnou část produkce. Zeman poukázal na to, že Poláci dokážou komplikovat život už teď. I když se do Ruska vyváželo a oni měli trošku nadúrodu zeleniny, tak už ji do ČR vozili za dumpingové ceny. Zatímco dosud byla tato zelenina z Polska k dostání hlavně v příhraničí, tak po zavedení embarga z toho podle Zemana může být celostátní problém.
I předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík řekl, že pro české ovocnáře nebudou zásadní případné sankce Ruska na dovoz tuzemského ovoce a zeleniny, zásadnější bude dopad embarga na dovoz ovoce a zeleniny z Polska do Ruska. Polské ovocnářství a zelinářství je úzce orientované na ruský trh, například Polsko do Ruska v posledních sezónách vyvezlo 700 000 tun jablek ročně, což je pro představu spotřeba všech jablek v ČR na pět let, řekl Ludvík.
Podle něj se jedná o množství jablek, které nebude možné umístit na dalších trzích bez toho, aby to zcela zásadně ovlivnilo fungování celého trhu s ovocem. Zároveň však není Ludvíkovi jasné, jakým způsobem to bude Rusko řešit, protože takový výpadek v dodávkách nebude schopné nahradit, snad jen z Číny, ale nikde jinde taková produkce jablek není. Zatím nechtěl odhadovat dopad sankcí na cenu ovoce v ČR.

Stát by měl určitě sledovat, jaké budou ceny, protože se klidně může stát, že vítězem by mohly být maloobchodní řetězce, a to by bylo velmi špatně. Stát bude muset využívat a nastavit všechny zákonné možnosti, aby se obchod v této mimořádné situaci dostal pod nějakou kontrolu, míní Ludvík.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *