Ze solárního boomu mohli mít prospěch i zákonodárci, uvedl Zeman

Ze solárního boomu mohli mít kromě podnikatelů finanční prospěch také někteří zákonodárci, kteří při schvalování klíčového zákona o obnovitelných zdrojích hlasovali pro tučné dotace a později zabránili jejich výraznějšímu poklesu. Uvedl to dnes prezident Miloš Zeman při návštěvě Litovle na Olomoucku.

Za nebývalý rozmach solárních elektráren podle Zemana mohou zákonodárci, kteří v roce 2005 schválili zákon o obnovitelných zdrojích. Výkupní cena elektrické energie ze solárních elektráren je podle Zemana kvůli tomu více než čtyřnásobně vyšší než cena elektřiny z klasických zdrojů.

Takzvaní solární baroni, kteří masivně investovali do fotovoltaických elektráren, mohli podle Zemana ovlivnit zákonodárce při schvalování pravidel pro dotování slunečních elektráren.

Prezident připomněl, že v roce 2009 byl schválen zákon, který měl dotace pro solární elektrárny výrazně snížit. Podle Zemana však jedna nejmenovaná poslankyně navrhla, aby pokles těchto dotací byl maximálně pět procent ročně, přičemž ceny solárních panelů klesly o 40 procent. To znamená, že zisk solárních baronů se ještě zvýšil, upozornil Zeman.
Odhalit finanční toky z tučně dotovaných slunečních elektráren by podle prezidenta mohl pomoci zákon o prokázání původu příjmů a majetku.

Velké rozšíření solárních elektráren v letech 2009 a 2010 vedlo k razantnímu zvýšení celkové částky, která míří na podporu obnovitelných zdrojů. Loni šlo o 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy platila vláda ze státního rozpočtu a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *