Zákaz společného nakupování potravin různými podnikateli by byl likvidační

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) se obává, že Evropský parlament zakáže společný nákup potravin různými podnikateli. To by podle ní prakticky vedlo k zániku národních obchodních řetězců, jako je například COOP. Asociace kvůli tomu píše českým europoslancům do Bruselu. Uvedl to předseda AČTO Zdeněk Juračka s tím, že návrh je přímo namířený proti národním řetězcům. Podle AČTO návrh už schválil zemědělský výbor europarlamentu.

„Velice nás znepokojuje poslední hlasování Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova ze dne 1. října, týkající se nekalých obchodních praktik mezi podnikateli v potravinovém řetězci. Jeden z pozměňovacích návrhů, které výbor přijal, výslovně zakazuje model našeho podnikání, který je charakteristický pro spolupráci mezi nezávislými obchodníky v oblastech, jako jsou společný nákup zboží a služeb. Tento podnikatelský model umožňuje maloobchodníkům z řad malých a středních podnikatelů konkurovat velkým zahraničním řetězcům,“ píše se v dopise AČTO.
Podle Juračky by to znamenalo pro malé podniky sdružené v ČR například v řetězci COOP prakticky konec podnikání. Juračka dodal, že nejspíš by se návrh dotkl i vietnamských obchodů, pokud by nakupovaly hromadně, byť jenom například ve velkoobchodu Makro.
Juračka dodal, že je pro zpřehlednění trhu, ať jde o zákon na ochranu proti významné tržní síle nebo o elektronickou evidenci tržeb. Předpis však musí být stejný pro všechny.
Asociace českého tradičního obchodu sdružuje české maloobchodníky malého a středního podnikání. Má 19 členů z řad českých maloobchodních sítí i českých výrobců potravin a reprezentuje 7000 prodejen s 30 000 zaměstnanci. AČTO uvádí, že představuje zhruba 25 procent na trhu s potravinami.
Evropský parlament aktuálně řeší nové přidávání nekalých obchodních praktik do evropské legislativy. Jde například i o téma dvojí kvality potravin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *