Zákaz privatizace státních lesů v novele se už neprojedná

Sněmovna už do voleb nestihne projednat a rozhodnout o vládní novele lesního zákona, který má zavést zákaz privatizace a zcizování státních lesů. Vláda ho poslancům předložila tak, aby ho mohli schválit ve zrychleném režimu již v prvním čtení, dnes tento postup ale ve sněmovně vetovaly opoziční kluby, jak jim umožňuje jednací řád. Protože poslanci současně nezkrátili potřebné lhůty, znamenalo by to, že by se ke druhém čtení dostali nejdříve v listopadu, zatímco volby budou koncem října.

„Znamená to, že pro toto funkční období sněmovny to opravdu padá pod stůl. Nicméně se k tomu budoucí Poslanecká sněmovna, pokud vláda bude chtít, může vrátit,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Byla to podle něj drobná technická úprava, která vlastně jasně říkala, že ty lesy v majetku státu by nesměly být zcizovány kromě vyjmenovaných výjimečných důvodů. Vládní novela zákona počítá s výjimkami, například při směně nebo prodeji spoluvlastnických podílů státu nebo prodeji ve veřejném zájmu. Každé možné nakládání se státními lesy bude muset schválit Ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo v důvodové zprávě k novele zákona píše, že vycházelo při tvorbě normy z koaliční smlouvy. „Nebudeme privatizovat státní lesy“ a „zákonem stanovíme nezcizitelnost státních lesů“, uvádí smlouva. „Státní lesy musí aktivně přispívat k udržení zaměstnanosti v regionech,“ konstatuje.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *