Zákaz dovozu polského ovoce a zeleniny do Ruska sníží růst ekonomiky Polska o 0,6 procentního bodu

Sankce zavedené Evropskou unií vůči Rusku a následné odvetné akce Ruska sníží růst polské ekonomiky v letošním roce až o 0,6 procentního bodu. Řekl to v rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita náměstek polského premiéra Janusz Piechociński. Polská centrální banka očekává, že hrubý domácí produkt se letos zvýší o 3,6 procenta po loňském růstu o 1,6 procenta.

Rusko ve středu zakázalo dovoz většiny ovoce a zeleniny z Polska a varovalo, že tento zákaz může rozšířit na celou Evropskou unii. Podle Varšavy je zákaz odvetou Kremlu za nové sankce zavedené o den dříve západními zeměmi vůči Rusku kvůli jeho úloze v ukrajinské krizi.
Piechociński uvedl, že v současnosti polský vývoz do Ruska klesl o sedm procent a o 26 až 29 procent na Ukrajinu. Ve druhé polovině roku budou tyto klesající trendy posílené.
Polský vývoz do Ruska loni činil podle agenturních zpráv 8,1 miliardy eur (224 miliard Kč). Z toho vývoz ovoce a zeleniny, ovlivněný ruským zákazem, činil 316 milionů eur. Celková hodnota vývozu z Polska loni činila téměř 155 miliard eur.
Podle údajů Evropské komise prodala celá EU do Ruska v roce 2011 ovoce za 1,2 miliardy eur a zeleninu za 886 milionů eur. Na celkovém vývozu tohoto zboží mělo Rusko více než pětinový podíl.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *