Zájem o nákup vánočních stromků přímo z plantáží stoupá, jsou levnější

Zájem o nákup vánočních stromků přímo z plantáží městských lesů ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku každoročně stoupá. Smrky, jedle a borovice si přijíždějí pořídit nejen lidé z Valašska, ale z celé Moravy. Ředitel společnosti Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí Marek Netolička řekl, že letos očekávají rekordní tržby. Výhodou stromků z plantáží je také jejich nízká cena. Ve většině případů se pohybuje od 150 do 450 korun, jinde bývá i dvojnásobná.

Společnost zahájila prodej stromků 4. prosince, potrvá až do pátku. Zákazníci si mohou projít plantáž a nechat uříznout stromek hned. Vybraný stromek si ale mohou také pouze označit a odvézt si jej až těsně před svátky. Před čtyřmi pěti lety byl velký zájem o borovice, který ale nyní upadá. Velmi žádané jsou naopak jedle a stříbrné smrky do 1,5 metru, uvedl Netolička.

Přímo z plantáže se prodá 700 až 800 stromků, další jsou k dostání na několika místech ve městě. Společnost stromy na plantáži neustále obnovuje. Nyní je podle Netoličky nachystáno k odběru kolem 3500 stromků. Většina z nich vyroste do požadované velikosti za tři až pět let. Výhodou podle Netoličky je, že je lidé dostanou čerstvé. U jiných prodejců jde často o dovoz ze zahraničí, poznamenal.

Městské lesy ve Valašském Meziříčí vlastní necelých 500 hektarů lesa. Stejně jako v předchozích letech, i letos platí od 1. prosince zákaz vstupu do lesních porostů mladších 20 let. Společnost tak chce zabránit krádežím stromků. Podle Netoličky se toto opatření osvědčilo. Pouze loni uřezal neznámý pachatel v lese neoprávněně dvanáct stromků. Na dodržování zákazu dohlížejí členové lesní stráže spolu se strážníky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *