Žadatelé ve Zlínském kraji dostanou náhradu za škody způsobené bobrem a vydrou

Zlínský kraj proplatí třem žadatelům škody způsobené bobrem evropským a vydrou říční. Bobři napáchali škodu za 71 735 korun na lesním porostu na Zlínsku a za 63 836 korun na jabloňovém sadu na Uherskohradišťsku. Škodu na rybách za 54 490 korun mají na Vsetínsku na svědomí vydry říční. Uvedla to mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

Náhrady za škody způsobené chráněnými živočichy proplácí krajský úřad dlouhá léta. Loni to bylo necelých 300 000 korun, letos už se částka vyšplhala na více než 585 000 korun. Většinou jde o škody způsobené vlkem na ovcích, bobrem na ovocných stromech, okrasných dřevinách a lesním porostu či vydrou na rybách, sdělila radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková. Kraj dříve proplácel i vysoké škody způsobené kormorány. Peníze hejtmanství dostává ze státního rozpočtu.

Žadatel o náhradu musí svoji žádost podat krajskému úřadu do deseti dnů od zjištění vzniklé škody. V případě škody způsobené na zvířatech musí současně dodat i protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. V případě, že škoda vznikla na území chráněné krajinné oblasti, je příslušným orgánem ochrany přírody Agentura ochrany přírody a krajiny.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *