Žadatelé o nové vinice letos překročili kvótu o 48 hektarů

Pěstitelé vína v Česku letos zažádali o možnost nově vysadit vinnou révu na 226 hektarech, překročili tak roční kvótu o 48 hektarů. Informovala o tom dnes mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková. Naprostá většina ze 194 žadatelů je z Moravy, pouze deset z Čech. Prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray řekl, že je to dobrá zpráva, protože je vidět, že o obor je zájem. Možnost vysazovat vinnou révu na nových plochách měli vinaři letos třetím rokem, dříve platil evropský zákaz.

Zhruba třetina žadatelů je ze slovácké podoblasti, další třetina pak z velkopavlovické. O tom, kdo po překročení limitu žádostí možnost nové výsadby získá, se rozhodne podle toho, zda chce vinici v trati nebo mimo viniční trať. Takzvané trati se nacházejí v jednotlivých vinařských podoblastech, jejich seznam aktualizuje ministerstvo zemědělství. Jde tak o místa, kde se již réva pěstuje.

„Jsme moc rádi, protože to jenom dokazuje, že podnikání v našem oboru je atraktivní, a doufáme, že k tomu přispěla i novela vinařského zákona, která vyčistila trh, což dokázaly výsledky kontrol za loňský rok,“ řekl Nyitray. Loni vinaři nevyužili celou plochu, na které mohli zasadit novou vinnou révu. Mohli požádat až o 177 hektarů. I přes prodloužení doby, do kdy se mohla žádost podat, se přihlásilo 189 zájemců, kteří chtěli povolení na plochu o výměře 152 hektarů.

Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od předloňského roku se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *