Záchranu živočichů při sečích usnadní nová mobilní aplikace

Záchrana živočichů každoročně ohrožených při senosečích bude jednodušší. Dobrovolníkům, zemědělcům a myslivcům ji usnadní nová mobilní aplikace, kterou naprogramovali během soutěže studenti České zemědělské univerzity. Tu loni v červnu vyhlásila Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) a ministerstvo životního prostředí na ni přispělo 100 000 korunami. Aplikaci pro chytré mobily a tablety, jež doplňuje loni spuštěný webový portál SENOSEC.CZU.CZ pro použití přímo v terénu, dnes představili veřejnosti v Lánech ministr životního prostředí Richard Brabec a prorektor ČZU Petr Heřmánek.

Loni 22. května ministr Richard Brabec spolu s rektorem ČZU Jiřím Balíkem a s podporou dobrovolníků z iniciativy Za živou krajinu odstartovali kampaň za záchranu živočichů ohrožených při sečích. Veřejnosti dali k užívání nový komunikační nástroj – webový portál SENOSEC.CZU.CZ.

Letos nabídnou další usnadnění pro záchranu zvířat, která každoročně hynou při senosečích, a to jednoduchou aplikaci pro mobily a tablety. Ta umožní zadávat data přímo z terénu. Tím se ještě zlepší komunikaci mezi zúčastněnými skupinami dobrovolníků, zemědělců a myslivců. Podle Brabce má projekt smysl, dokazují to čísla za loňskou sezónu, kdy portál zaznamenal 7000 návštěv, zaregistrovalo se do něj skoro 2100 uživatelů a hlavně se díky němu podařilo zachránit celkem 112 dospělých zvířat nebo mláďat.

Aplikace pro operační systém Android nabízí stejně jako portál přihlášení pro profily dobrovolníka, zemědělce a myslivce. Dobrovolník hlásí úhyny či nálezy živých zvířat, zemědělec zadává místo a čas seče a myslivec zakládá akce, na něž se pak můžou dobrovolníci hlásit, shrnul Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU, který spolu s Romanem Kvasničkou metodicky vedl soutěžící studenty při programování vhodných aplikací.

V letošní sezóně sečí ČZU, která provoz portálu zajišťuje, se eviduje k 1. červnu na 10 000 návštěv (za oba roky tedy 23 736). Jinak celkově se už do portálu zaregistrovalo na 3000 uživatelů, z toho 102 zemědělských podniků a 186 mysliveckých sdružení. Zachránit se podařilo dohromady 206 dospělých zvířat či mláďat. To ale není vše, sezóna sečí ještě běží, takže tato čísla se budou ještě měnit, vypočetl Roman Kvasnička, proděkan Provozně ekonomické fakulty ČZU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *