Začal výlov Žehuňského rybníku, ryby se zde prodávají naposledy

V Žehuni na Kolínsku začal výlov Žehuňského rybníku, největšího rybníku ve Středočeském kraji. Lidé mají možnost si vylovené ryby na břehu koupit. Letos je to ale kvůli nadcházejícímu rozšíření elektronické evidence tržeb na zbývající obory podnikání naposledy, příští rok si budou moci zájemci rybu koupit pouze na sádkách, řekl ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou Ladislav Vacek.

Vacek nedokázal odhadnout, jaký bude letošní výnos, pohybovat se ale bude řádově v desítkách tun kaprů. Výnosy v Žehuňském rybníku ovlivňuje podle něj řada okolností, mezi nimi například ptáci, kteří se rybami živí. Letos v zimě byl podle Vacka na rybníku velký počet kormoránů, denně až 500, každý z nich sní půl až tři čtvrtě kilogramu ryb denně, přibližně stejné množství pak zabije svými pokusy o ulovení kořisti. „My bohužel do poslední chvíle nevíme, kolik tady slovíme,“ řekl Vacek.
Letošní výlov komplikuje velmi teplé počasí. Rybáři tak nechali v rybníku větší množství vody, aby ryby měly dostatek kyslíku. Loni výlov ztěžovalo sucho, jelikož téměř vyschla řeka Cidlina, která rybníkem za normálních okolností protéká.
„Je to problém, v podstatě srovnatelný (se suchem), protože díky tomu teplu má voda menší schopnost akumulace kyslíku a při té koncentraci ryb tady v lovišti hrozí problémy s přidušením nebo až udušením,“ řekl Vacek. Podle něj musí rybáři dostat ryby co nejrychleji a nejšetrněji na sádky.
Ze všech vylovených ryb bude tvořit zhruba 90 procent kapr. Zbývajících zhruba deset procent bude například štika nebo candát. Právě dravé ryby se musí ze sítí vytřídit nejdříve. Až poté přijde řada na ostatní druhy ryb, které se mechanickým keserem vytáhnou z vody a následně se budou třídit.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *