Začal výlov rybníka Amerika, komplikuje ho velmi teplé počasí

U Františkových Lázní dnes začal tradiční výlov rybníka Amerika. Největší rybník v Karlovarském kraji by letos mohl vydat kolem 30 tun ryb, odhaduje ředitel Rybářství Mariánské Lázně Zdeněk Mašek. Výlov ale letos komplikuje velmi teplé počasí, které bylo v předchozích dnech, řekl.

Mašek vysvětlil, že standardně touto dobou už v noci bývaly přízemní mrazíky, nad ránem teploty kolem dvou stupňů. Minulý týden se ale teploty držely i v noci kolem deseti stupňů a přes den bylo dvacet stupňů Celsia. Voda se tak hodně prohřála. Bude to komplikovat i výlovy dalších rybníků, poznamenal. Kvůli vysokým teplotám zůstávají ryby v pohybu a neplují do loviště, což rybářům značně ztěžuje práci.

Rybáři v Karlovarském kraji se už řadu let snaží ryby uchránit před nálety kormoránů, kteří výrazně snižují úlovky. Do rybníků musí nasazovat větší ryby, menšími se kormoráni krmí. Rybáři počítají s tím, že by výlov mohl být podobný jako v loňském roce, kolem 30 tun.  Hlavní ryba v Americe je kapr, jsou tam ale i amuři, tolstolobici, štiky a líni, sdělil Mašek.

Právě kormoráni jsou největší příčinou snižování stavu ryb v posledních letech. Zatímco v roce 2007 vylovili rybáři v Americe 60 tun ryb, v roce 2010 už jen 45 tun. I v dalších letech počty klesaly.

Rybářství Mariánské Lázně hospodaří asi na 360 rybnících o výměře zhruba 1600 hektarů. Kromě Karlovarského kraje jsou v Ústeckém, Středočeském a Plzeňském kraji. Celkem z nich rybáři vyloví téměř 600 tun ryb.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *