Za zvýšenou porážkou skotu stojí podle komory i cena krmiv

Na loňské zvýšené produkci hovězího masa se projevilo sucho, výrobci si kvůli nedostatečnému množství krmiv totiž museli vybrat mezi dokupováním stravy nebo posíláním dobytku na jatka. V reakci na údaje Českého statistického úřadu to sdělil mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek.

Produkce masa loni v Česku stoupla o 2,1 procenta na 447 010 tun. Zvýšila se výroba hovězího a drůbežího. V případě vepřového, které představuje téměř polovinu veškeré produkce masa, stagnovala. Na jatkách se loni porazilo o čtyři procenta více skotu, skoro 237 000 kusů, vyrobilo se pak 71 579 tun hovězího, což bylo meziroční zvýšení o 5,7 procenta. Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Josefa Stehlíka budou ceny sena a slámy vysoké i v první polovině letošního roku, následně se uvidí podle počasí. Podle Felčárka pak byl loňský rok tragický pro sektor chovatelů prasat.
„Zvýšené porážky skotu za snížené realizační ceny jsou důsledkem meziročního nižšího objemu a kvality objemných krmiv z úrody 2018, která byla mimo jiné i na travních porostech silně zasažena. V mnoha regionech byla problematická první seč a druhá či třetí ani nevyrostla. Podniky pak jsou postaveny před problém krmivo dokupovat, nebo se zbavit zvířat chovaných na maso,“ uvedl Felčárek.
Také podle Stehlíka měli chovatelé problémy s krmivy, což se může odrazit na nižší užitkovosti dojnic. Navíc podle něj byla obdobná situace i v zahraničí, půjde tak o středoevropský trend. V závěru roku pak podle něj chovatelé posílali i kvůli zvýšené ceně krmiv dobytek více na jatka. Letos pak Stehlík očekává stagnaci nebo mírný pokles výroby mléka. Toho se loni nakoupilo meziročně o 1,8 procenta více – šlo o 2,95 miliardy litrů. Ceny sena a slámy se podle něj udrží vysoko až do letošních sečí. „Všichni budou čekat na balíky sena, aby je koupili do zásoby,“ dodal. Pokles cen by tak mohl nastat v červenci nebo v srpnu. „Až se trh zasytí, pokud se zasytí,“ uzavřel.
Cena za tunu sena se podle zemědělců loni na podzim pohybovala okolo 4000 korun, předloni byla jen třetinová.
Podle Felčárka pak byl rok 2018 tragický pro chovatele prasat. „Realizační cena byla po celou dobu pod cenou nákladů a ani nejlepší podniky nejsou schopny takový tlak dlouhodobě vydržet. V této souvislosti oceňujeme pomoc státu, ale i tak stojí řada chovatelů před otázkou jak s chovy dál,“ řekl mluvčí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *