Za škody způsobené vlky zaplatí Liberecký kraj dalších více než sto tisíc korun

Dalších téměř 133,5 tisíce korun vyplatí Liberecký kraj za škody způsobené vlky. Chovateli na Frýdlantsku roztrhali letos v březnu 27 ovcí, řekl radní pro zemědělství Jiří Löffelmann. Od roku 2015 kraj zaplatil chovatelům za podobné ztráty bezmála 300 tisíc korun, z toho polovinu v letošním roce. Připravuje proto pro chovatele seminář, jehož hlavním tématem budou možnosti čerpání dotací na zabezpečení chovu hospodářských zvířat před podobnými predátory.

Výskyt vlků v Libereckém kraji potvrdily fotopasti v roce 2014 v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Od té doby se jim tam daří a úspěšně se rozmnožují. Na severu Čech byl v posledních letech výskyt vlků potvrzen také ve Šluknovském výběžku, v Jizerských a Krušných horách. Jejich stopy objevili i v Lužických horách a v Krkonoších.

Podle ochránců přírody je přínosem vlka v krajině regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace je v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.

Chovatelé ovcí ale vlky rádi nemají. Rekordní počet zvířat zabili loni chovateli z Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku, když na oplocené pastvině zabili berana, čtyři ovce a 32 jehňat. Liberecký kraj tehdy za zvířata na odškodném vyplatil 73,6 tisíce korun. „Škodu způsobenou vlkem obecným zaplatí Liberecký kraj, částku pro náhradu škody ale poskytuje kraji ministerstvo financí,“ doplnil Löffelmann.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *