Za pět let se má zelená energie podílet na spotřebě v ČR šestnácti procenty

Energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE) se má v roce 2020 podílet na hrubé spotřebě energie v ČR z 15,9 procenta. V aktualizaci Národního akčního plánu ČR pro energii z OZE to navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Současný plán schválený v roce 2012 počítal s podílem 14 procent. Na materiál dnes upozornily Hospodářské noviny.

„Navržený Národní akční plán je sestaven v souladu se Státní energetickou koncepcí tak, aby naplnil a překročil požadované cíle směrnice pro Českou republiku v oblasti využívání energie z obnovitelných zdrojů v roce 2020,“ stojí v materiálu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě připomíná, že Evropská komise stanovila pro ČR pro rok 2020 podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie ve výši 13 procent. České plány tak tento závazek překonávají o téměř tři procenta.

Materiál přesto kritizují ekologové. Jak uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký, Národní akční plán obsahuje jen velmi nízké cíle pro rozvoj OZE a hlavně neříká, jak jich bude dosaženo. Není to tedy podle něj plán a už vůbec není akční. Je to jen kus papíru, dodal. Podle MPO dochází k navýšení podílu ale kvůli tomu, že se proti dosud platnému plánu snížila výše spotřeby energie, se kterou se pro rok 2020 počítá.

Ministerstvo v předkládací zprávě dále uvádí, že plán i nadále počítá s provozní podporou malých vodních elektráren a výroben tepla využívajících obnovitelné zdroje. Umožní také zavést novou podporu pro teplo z výroben s instalovaným elektrickým výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající například z hnojiv.

Materiál, který je v současnosti v připomínkovém řízení, zachovává naopak plánovaný podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě. Ten má na konci desetiletí činit 10,8 procenta. Důvodem jsou podle MPO současné legislativní nejistoty ohledně daňového zvýhodnění biopaliv.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *