Z tovačovských plantáží vytěží letos tisíce vánočních stromků

Několik tisíc borovic, smrků a jedlí vytěží do začátku prosince pěstitelé vánočních stromků v Tovačově na Přerovsku, kteří zásobují tuzemský trh. Cena vánočních jehličnanů z tovačovských plantáží, jež leží mezi poli úrodné Hané, se letos nezvedla.

Plantáže mají výměru 32 hektarů a pěstují na nich veškeré dřeviny, o které je na českém trhu zájem, řekl jednatel tovačovské společnosti Stromza Zdeněk Zahradníček.
Z plantáží v okolí Tovačova by letos mělo být vytěženo 4000 až 6000 vánočních stromků. Plantáže postupně dorůstají. Příští rok už by stromečků mohlo být 8000 až 10 000, uvedl Zahradníček. Ceny vánočních stromků z Tovačova jsou zhruba stejné jako v předešlých letech a pohybují se podle druhu a kvality od 250 do 420 korun za kus.
Problémy pěstitelé stromků s odbytem nemají a zatím vše prodají v Česku. Loni ale zaznamenali, že lidé měli zájem i o horší kvalitu, uvedl Zahradníček, podle něj ale roste poptávka po vysokých vánočních stromcích. Prodávají stromy vysoké tři metry a více, které si lidé dávají například do vstupních hal. Letos už na ně mají 40 objednávek.
Poptávka po vánočních stromcích se v Česku podle Zahradníčka v posledních letech nemění. Tradičně je zájem o borovici černou a smrk pichláč. Obyčejný smrk už lidé moc nechtějí, uvedl. Někteří lidé kupují i jedle, které jsou ale výrazně dražší a většinou z dovozu.
V posledních letech přibývá lidí, kteří si vánoční stromky objednávají po telefonu či elektronickou poštou.

Pěstování vánočních stromků mezi hanáckými lány si Zahradníček pochvaluje, protože plantáže jsou snadno přístupné a těžbu nekomplikuje bohatá sněhová nadílka, se kterou se často potýkají pěstitelé ve výše položených oblastech. Tovačovští pěstitelé ale musejí stromkům věnovat větší péči, jelikož kvůli delšímu vegetačnímu období rostou rychleji a je obtížnější udržet jejich správné proporce.
Na stáncích a dalších prodejních místech se ročně prodá mezi 800 000 a jedním milionem stromků od profesionálních pěstitelů. Významné množství se prodá také na hájovnách či z obecních lesů, přesné údaje ale chybí. Z české produkce podle Zahradníčka pochází polovina stromků na tuzemském trhu, zbývající část připadá na export. Stromky se do ČR vozí hlavně z Polska, Rakouska, Německa a Dánska, řekl Zahradníček.
Stromky z plantáží mají podle pěstitelů proti stromkům z lesů vyšší kvalitu. Profesionální pěstitelé upozorňují, že stromky ze speciálních plantáží zatěžují životní prostředí výrazně méně než umělé stromky a že se při jejich sklizni nepoškozují lesy.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *