Z Nových Mlýnů začnou upouštět více vody, zavodní oboru Soutok

Vodohospodáři z Povodí Moravy budou v týdnu z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Obora leží v nejjižnějším cípu Moravy na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Podle státního podniku jde o preventivní opatření proti suchu a s ohledem na kritický stav obory. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vodohospodáři zvýší odtok z vodní nádrže na žádost Lesů ČR, které oboru Soutok spravují. Více vody z nádrže začnou odpouštět od ranních hodin 5. března, zvýšený průtok v Dyji budou udržovat následující čtyři dny. Už týden proto hladinu v nádrži zvyšují. „Naším cílem je akumulace určitého objemu vody v nádržích nad vlastní vymezený zásobní prostor, který využijeme pro zajištění jednorázového zvýšení odtoku z nádrže. Voda bude následně přivedena z Dyje do oblasti Soutok. Celkově tak do Dyje během zvýšených odtoků vypustíme asi devět milionů metrů krychlových vody, abychom pomohli fauně a flóře v této oblasti,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Hladina v Novomlýnských nádržích může v souvislosti se zvýšeným vypouštěním vody klesnout až o 35 centimetrů, a to zpět na maximální zásobní hladinu. „Naše opatření povede k významnému posílení vodního režimu v oblasti a k omezení negativního vlivu několik let po sobě přetrvávajícího sucha. Obdobnou manipulaci jsme uskutečnili před dvěma lety,“ uvedl Gargulák. Minule vodohospodáři vypouštěli 90 metrů krychlových vody za sekundu, tentokrát to bude méně, ale potrvá to delší dobu. Chtějí tak ověřit, zda nižší průtok po více dní dostane do oblasti více vody.

Soutok je unikátní přírodní lokalita, kde se stýkají Dyje, Morava a Kyjovka. Jsou tam lužní lesy či louky se starými duby. Obora slouží k chovu jelení a daňčí zvěře a divokých prasat. Rozloha je přes 4200 hektarů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *