Vzpomínková akce na 85. výročí úmrtí Antonína Švehly

Antonín Švehla není jen velikánem českého zemědělství, ale je také významnou osobností české politické scény. „Těší mě, že Švehla byl oceněn nejvyšším státním vyznamenáním a dostalo se mu konečně celospolečenského uznání,“ uvedl to ředitel Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) Štěpán Kala při vzpomínkové akci na 85. výročí úmrtí této významné osobnosti, která se konala právě v sídle Knihovny Antonína Švehly v Praze.

Náměstek ministra zemědělství Jiří Havlíček řekl, že Antonín Švehla je důležitou postavou českého zemědělství a je třeba si připomínat odkaz tohoto politika. Poukázal na to, že odborníci ho zvolili zemědělskou osobností posledních sta let. „O předválečném premiérovi a předsedovi Agrární strany se hovoří jako o sjednotiteli venkova 20. století. Byl otcem první pozemkové reformy a byl především poctivý a velmi pracovitý člověk, který se nehonil za slávou a zůstával spíše v pozadí,“ řekl Havlíček. Připomněl i prostředí, z něhož Švehla vzešel. „Narodil se do selské rodiny a ve svých 27 letech převzal rodinné hospodářství. Díky tomu získal základ, na němž mohl stavět,“ podotkl a zdůraznil, že Švehla byl zkušeným politikem, který upřednostňoval politickou dohodu a kompromis. Zájem státu byl přitom u něj vždy na prvním místě. „Švehlovo dílo bychom si měli co nejvíce připomínat a měli bychom se často vracet k jeho odkazu,“ míní. Jaroslav Šolc z Městského úřadu Praha 2. Podle něj to byl velmi pracovitý člověk, moudrý politik a člověk zdravého rozumu. Ředitel Národního zemědělského muzea Praha Jiří Houdek konstatoval, že Švehla stál u zrodu Národního zemědělského muzea společně s Josefem Kazimourem. Dne 28. září 1918, měsíc před vznikem samostatné republiky, bylo založeno české zemědělské muzeum. „Je to něco, co nám může přinášet nejen ponaučení a filosofii, ale také to, co bylo vlastní Švehlovi, což je zdravý selský rozum,“ prohlásil Houdek. Podle něj sedláci vždy měli úžasný vztah k přírodě, majetku, rodině, poctivosti i morálce,“ uvedl.
Antonín Švehla se narodil 15. dubna 1873 v Praze – Hostivaři a zemřel 12. prosince 1933 v Praze. Byl československým politikem, který se stal předsedou tří československých vlád a předsedou Agrární strany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *