Vývoz vína a lihovin z Francie loni stoupl na rekord

Vývoz vína a lihovin z Francie loni poprvé překonal hodnotu 13 miliard eur (335,5 miliardy Kč), přestože dodávky do Číny kvůli zpomalení ekonomického růstu v zemi a obchodním sporům prudce klesly. Celková hodnota vývozu stoupla o 2,4 procenta na 13,2 miliardy eur, uvedl dnes francouzský svaz vývozců vína a lihovin FEVS. Víno a lihoviny jsou druhou největší vývozní položkou Francie po leteckém průmyslu.

Hlavním tahounem růstu byly Spojené státy, kam vývoz stoupl o 4,6 procenta na 3,2 miliardy eur. USA jsou největším zahraničním trhem pro francouzské víno a lihoviny, na celkovém vývozu se podílejí téměř čtvrtinou. Naopak vývoz do Číny se propadl o 14,4 procenta na jednu miliardu eur, když v roce 2017 vzrostl o 24,5 procenta. Tento propad však kompenzoval růst vývoz do Singapuru o 8,3 procenta a Hongkongu o 12,3 procenta. Obě města se využívají jako logistická centra pro dodávky na čínský trh, upozornil předseda FEVS Antoine Leccia.
Vývoz do Británie se snížil o 0,6 procenta na 1,3 miliardy eur. Británie je druhým největším vývozním trhem pro víno a lihoviny z Francie. Kvůli nejistotě ohledně odchodu Británie z EU se francouzští vývozci nyní připravují na odchod Británie bez dohody a navyšují zásoby v Británii. Někteří mají již rezervy do září. Leccia uvedl, že každý den překročí hranice mezi Francií a Británii zhruba 200 nákladních vozů s vínem a lihovinami.
Objem vývozu vína se snížil o 4,6 procenta, protože špatné počasí snížilo produkci vína v roce 2017 na rekordní minimum. Nedostatek vína však zvýšil ceny a hodnota vývozu tak stoupla o 2,6 procenta na 8,9 miliardy eur. Vývoz lihovin se zvýšil o 1,8 procenta na 4,3 miliardy eur, hlavně díky koňaku, jehož export stoupl o 1,7 procenta na 3,1 miliardy eur. Nicméně tempo růstu výrazně zpomalilo z 10,8 procenta předloni.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *