Vývoz by mohl směřovat do Jižní Ameriky a SNS

Vývozy českých exportérů, na něž dopadnou omezení vývozů do Ruska v rámci protiruských sankcí EU, by mohly směřovat například do zemí Latinské Ameriky či dalších zemí postsovětského Společenství nezávislých států (SNS). Na tiskové konferenci po prvním setkání zástupců státu a exportérů k dopadům sankcí v rámci ukrajinské krize to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

O podrobnostech k alternativním destinacím pro český vývoz by se mělo diskutovat 21. srpna v Černínském paláci. Setkání se zúčastní zástupci ministerstva zahraničních věcí a ministerstva financí. Seznam míst připravuje proexportní agentura CzechTrade, která podle Bärtla zároveň zintenzivňuje svou činnost ve strategických teritoriích.
Vývozci do Ruska měli podle Bärtla o dnešní setkání velký zájem. „Z historie seminářů, které pořádáme, toto byla jedna z největších účastí,“ uvedl. Přibývají také telefonické dotazy na bezplatné zelené lince MPO. Podnikatelé nejčastěji v dotazech ověřují, zda se na jejich vývozní artikl vztahuje vývozní omezení. Zástupci exportérů byli informováni, kam se mají obracet či jaké jsou postupy při žádosti o povolení v rámci nového režimu.
Z dotazů některých vývozců vyplývá, že některé banky v souvislosti se sankcemi komplikují obchody s ruskými odběrateli, i když se na zboží sankce nevztahují. „Některé banky požadovaly dodatečné informace nebo zadržovaly platby vzdor tomu, že zboží bylo dodané před 1.srpnem a že se na ně sankční režimy nevztahují,“ upřesnil náměstek.
Podle nedávného vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka sankce povedou k poklesu tržeb českých firem asi o 2,5 miliardy Kč. Dopad sankcí Evropské unie vůči Rusku ministr odhadl na 2,2 miliardy korun ve snížených tržbách českých podniků. Odvetné sankce Ruska pak podle něj ohrozí tržby ve výši 300 milionů korun.
Omezení ze strany EU cílí na kapitálový trh, vojenský průmysl, zboží dvojího užití a citlivé technologie pro těžbu ropy. Vývozci zboží a technologií dvojího užití budou muset žádat o vývozní povolení Licenční správu MPO. Exportéři citlivých technologií pro ropné odvětví a související obory musí zase podat žádost Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí.
Rusko v reakci na sankce Západu vůči němu zakázalo v minulém týdnu veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. USA a EU obviňují Rusko, které už v březnu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů.
Ministerstva průmyslu a obchodu a financí již kvůli unijním protiruským sankcím zveřejnila návod pro exportéry do Ruska. Vývozci se také mohou informovat na zelené lince MPO 800 133 331.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *