Využít příležitost (komentář)

Bohužel u nás stále platí dnes již poněkud otřepané tvrzení, že není umění produkt vyrobit ale prodat. Pro tuzemské zemědělské a potravinářské zboží, to platí zejména na zahraničních trzích dvojnásob. Je všeobecně známo, že do obchodů nejen našich západních či jižních sousedů, ale i celé západní Evropy se naše potraviny kromě piva dostanou jen sporadicky, pokud vůbec.

Na východní ruský trh, kde bývaly úspěšné, mají již několik let vstup zakázán, a tak nezbývá, než se poohlédnout jinde. Ministerstvo zemědělství se snaží takové poohlížení českým podnikům usnadnit a zastupitelské úřady v některých teritoriích proto vybavilo zemědělskými diplomaty, kteří by měli uplatnění našich potravin na tamních trzích pomoci.

Minulý týden se objevila další možná o něco silnější pomocná ruka, a to ze strany České exportní banky, která svoje aktivity v letošním roce zaměřila na malé a střední firmy z agropotravinářského sektoru. Šíře těchto aktivit je poměrně značná, počínaje odkupem zahraničních pohledávek, přes zajištění výroby pro export až po financování investičních projektů v zahraničí. Navíc se banka soustřeďuje na země, které mohou být z pohledu jiných bankovních domů rizikové a nejisté, a přestože v posledním roce zrychlila svoje rozhodování o jednotlivých projektech z řádu několika měsíců na několik dní, nezaznamenala podle svého ředitele za posledních několik let u svých klientů žádné výraznější problémy.

Posílit vývozní potenciál našich zemědělců a potravinářů je samozřejmě během na dlouhou trať, ale díky cílené snaze státu exportních možností přibývá. Podstatné však bude, jak je dokážeme využít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *