Vyššího dovozu se obávají také Slováci

Také slovenští zemědělci a potravináři se po uvalení embarga na dovoz potravin ze západních zemí do Ruska obávají záplavy levných potravinářských produktů na slovenský trh. Zemědělská a potravinářská komora i ministerstvo zemědělství vybídly Slováky, aby podpořili domácí výrobce potravin a při nákupech upřednostnili slovenskou produkci. Úřady zase plánují přísněji kontrolovat obchodování s potravinami s cílem zamezit dovozu nekvalitních výrobků.

Potravináři na Slovensku dlouhodobě upozorňují, že se jim nedaří zvrátit trend klesajícího zastoupení svých produktů na pultech obchodů. Podíl slovenské produkce na celkové nabídce obchodních řetězců na Slovensku letos klesl na nové minimum 43 procent.
Slovenská zemědělská a potravinářská komora upozornila, že Evropská unie patří mezi největší obchodní partnery Ruska a zastavení jejích vývozů bude znamenat přesměrování embargovaného zboží na nové trhy včetně slovenského. To může způsobit značný růst dovozů, ztížit realizaci domácí produkce a zvýšit tlak na pokles cen. Připomněla, že tento scénář by mohl ohrozit domácí producenty potravin, jejichž finanční kondice je ve srovnání s konkurencí ze zahraničí horší.
Šéf komory Milan Semančík vybídl Slováky k patriotismu při nákupech. Tím zároveň přispějí k posílení slovenské ekonomiky, udržení pracovních míst a k rozvoji slovenského venkova, uvedl. Obchodníky vybídl, aby při nákupech dávali přednost potravinářskému zboží, které bylo původně určeno na ruský trh.
Slovenské ministerstvo zemědělství zase ohlásilo inspekce u obchodníků s potravinami, jakož i kontroly ambulantního prodeje v příhraničních oblastech se sousedními státy. Přetlak nabídky potravin kvůli ruskému embargu podle ministerstva může způsobit, že se na trh dostanou potraviny nižší kvality nebo s prošlým datem spotřeby.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *