Vysočina má stále prvenství v chovu skotu

Zemědělci na vysočině stále drží prvenství v chovu skotu. V posledním roce tento chov ještě rozšířili a k letošnímu 1. dubnu měli ve stájích 219 364 dobytčat. Z ostatních krajů se k nim blíží jen chovatelé skotu na jihu Čech. Podle soupisu hospodářských zvířat, který nyní zveřejnil Český statistický úřad, stouply na vysočině v posledním roce také počty prasat, ovcí, koz, koní a drůbeže.

Hospodářských zvířat, s výjimkou prasat, přibylo od loňského do letošního dubna i v celé České republice. Vysočina však u živočišné výroby vykázala nadprůměrný růst. Počty prasat ve stájích na území tohoto kraje stouply o 2,3 procenta na 253 451 kusů, více prasat bylo pouze ve Středočeském kraji. V celé republice se chov prasat naopak meziročně snížil, a to o 3,6 procenta na 1,560 milionu kusů.
Chov skotu na vysočině za poslední rok vzrostl o 2,8 procenta, v zemědělských podnicích přibylo 5873 kusů hovězího dobytka. V ČR čítala stáda skotu k 1. dubnu 1,407 milionu kusů, od loňska se rozrostla o 2,4 procenta. Z celkového republikového počtu žilo na vysočině skoro 16 procent dobytčat. Počty drůbeže chované na vysočině od loňského dubna stouply skoro o 24 procent na 615 745 kusů. Přes takové výrazné navýšení se Kraj Vysočina nadále v tomto chovu řadí mezi pět krajů s nejmenší intenzitou.
Po loňském poklesu se na vysočině poslední rok znovu rozrůstala stáda ovcí a koz. Ovcí chovali farmáři k letošnímu 1. dubnu 15 816, koz měli 2795. Koní zaznamenali statistici v celém kraji 1489.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *