Výnosy brambor na Vysočině budou kvůli suchu o pětinu nižší

Výnosy konzumních brambor na Vysočině budou kvůli letošnímu suchu nižší zhruba o pětinu. Řekl to tajemník Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Na Vysočině je třetina bramborových polí v ČR, hlavní sklizeň odrůd určených ke konzumaci teprve začne. Zemědělci v kraji pěstují později zrající odrůdy sklízené obvykle od září. Teď vybírají z brázd především brambory na sadbu. V tomto týdnu by mohli začít zásobovat i pelhřimovskou škrobárnu.

Množství srážek se letos lišilo místo od místa. Obecně podle Králíčka tento rok výnos klesá s délkou vegetační doby dané odrůdy brambor, protože se sucho stupňovalo. „V Polabí, kde sázejí ranější odrůdy, takový problém nemají. Problém je u klasických konzumních a škrobárenských brambor, které jsou pěstovány zejména na Vysočině,“ uvedl. Později sklízeným bramborám na výrobu škrobu by ještě mohly pomoci deště. U konzumních brambor už však na mnoha místech nať odumřela. V obvyklých letech se u těchto brambor hektarový výnos pohybuje mezi 28 až 30 tunami.

Nižší úrodu brambor vyrovnají dovozy. Králíček podotkl, že republika není v této produkci soběstačná dlouhodobě. „Ročně se k nám dováží přibližně 100 až 150 tisíc tun konzumních brambor, zejména z Německa. Menší množství i z Francie a Nizozemska,“ uvedl. Neměla by se ale zřejmě opakovat situace s dovozem levných brambor ze západoevropských zemí, kde jich byl přebytek. Českým pěstitelům srážely cenu hlavně v první půli tohoto roku. Podle Králíčka jsou teď i v Německu a jinde oblasti postižené suchem. „Signály ke zvýšení farmářské ceny už na západě jsou,“ řekl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *