Výnos z výlovu Žehuňského rybníka rybáři odhadují na 110 až 120 tun kaprů

Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníka v Žehuni na Kolínsku. Rybáři odhadují výnos z podzimního výlovu Žehuňského rybníka na 110 až 120 tun kaprů, tedy o trochu více než v minulých letech. Uvedl to vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.

Ze všech vylovených ryb bude podle něj tvořit minimálně 90 procent kapr. Zbývajících zhruba deset procent bude například štika nebo candát. Právě dravé ryby se musí ze sítí vytřídit nejdříve. Až poté přijde řada na ostatní druhy ryb, které se mechanickým keserem vytáhnou z vody a následně se budou třídit.

První zátah rybáři udělali dnes v poledne, výlov je plánován do čtvrtka. Podílí se na něm zhruba dvě desítky pracovníků rybářství. Výlovu z hráze rybníka přihlíželo několik desítek lidí. Na okraji hráze byly postavené stánky, které nabízely rybí speciality nebo živé ryby. V žehuňské hospodě navíc pořádali rybí hody, ryby jsou do restaurace podle Zajíce dodávány přímo z rybníka.

Letošní kvalita ryb je podle vedoucího výlovu dobrá. V menších rybnících jsou přírůstky standardní, kvalita masa je vynikající jako vždy. Letošní rok byl sice suchý, jako ten předchozí, ale ne až tak suchý, takže vyloženě problémy s nedostatkem kyslíku nebyly. Kdyby bylo té vody více, mohl být rok nadprůměrný, řekl Zajíc.

Zda budou letos ryby dražší, nedokázal Zajíc uvést. Předpokládá ale, že o korunu dvě nebo tři se bude zdražovat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *